Tron Nedir?

Tron, blockchain teknolojisi üzerinde merkeziyetsiz bir internet altyapısı kurmayı amaçlar. Tron size aynı Ethereum gibi hazır bir altyapıyı ve akıllı kontratları kullanma imkânı sunar.

Yaratılmak istenen bu platformun üzerinde kendi merkeziyetsiz uygulamalarınızı (DApps) geliştirebilir, kullanıma sunabilirsiniz.

Singapur merkezli kar amacı gütmeyen TRON FOUNDATION vakfı tarafından geliştirilen Tron’ un CEO koltuğunda ise şirketin kurucusu Justin Sun bulunuyor.

Nasıl Çalışır?

Blockchain bilgisi yeterli olmayan veya maliyet ve zamandan tasarruf etmek isteyen kişiler, uygulamalarını Tron’ un kendi ağı üzerinden geliştirebiliyor. Burada içerik üretip kullanıcıyla aracısız, doğrudan alışveriş yapabiliyor.

Tron sistemin işleyişi için kendi koini olan TRX’ i kullanır. Bu koini diğer kripto paralar gibi TRX koinini kabul eden herhangi bir cüzdana para transferi için kullanabilir, yatırım aracı olarak borsamızdan satın alabilirsiniz. Ayrıca Tron ağı içerisinde kurulmak istenen bu ekosistemin de doğal olarak en önemli ödeme aracıdır.

Dünya üzerinde Tron sistemindeki merkeziyetsiz uygulamaları kullanan 100 milyona yakın insan vardır. Yakın zamanda San Francisco merkezli BITTORRENT INC. şirketini satın alan Tron, doğrudan kendi ekosistemi üzerinde yaratılan ilk kripto parayı da bu şirket için yaratılan BTT koini ile başlatmıştır.

DPOS (Delegated Proof of Stake) protokolünü kullanan Tron, popüler POW ve POS yöntemlerinden farklı bir yol izliyor. Bu sistemde onaylayıcılar (madenciler) işlemler onaylandıkça ödül olarak TRX koini kazanmaya devam ederler. Ancak POW sistemindeki gibi yeni koinler kazamazlar, mevcut yaratılmış koinlerden ödül alırlar.

Madenciler klasik POS sisteminde olduğu gibi teminat olarak cüzdanlarında bulundurdukları TRX miktarıyla doğru orantılı olarak ödül alırlar. DPOS da ise tek fark sistemin hızlı olması bakımından tüm onaylayıcıların onayına değil, seçilmiş belli onaylayıcılarla işlemlerin devam etmesine dayanır. Bu kişiler diğer madenciler tarafından oylama ile seçilir. Bu yöntem ile Tron, Bitcoin ve Ethereum’ a kıyasla saniye başına işlem hızında çok daha hızlıdır.