Ripple Nedir?

Ripple, ödeme sağlayıcıları ve bankaları RippleNet ismini verdiği kendi küresel ağına bağlayarak çok hızlı ve engelsiz para transferleri sağlamayı amaçlıyor.

Bu amaç doğrultusunda 200’den fazla banka ve finansal kurumla anlaşma sağlamış olan Ripple, en başarılı kripto şirketlerinden birisi olarak gösterilebilir. Ancak diğer kripto paralar gibi blockchain teknolojisinin güvenliğini ve masrafsız olmasını sağlayan avantajlı taraflarından yararlansa da merkeziyetsiz özelliğini kullanmayan Ripple, merkezi bir şirkettir ve bu yönüyle kripto ekosisteminden ciddi bir farklılık gösterir.

Bitcoin ve Ethereum gibi popüler kripto paralara kıyasla çok daha hızlı işlemler yapılmasını sağlayan Ripple, müşterilerine 3 farklı finansal çözüm sunar. Bunlar XRapid, XCurrent, XVia projeleridir.

XVia, işletmelerin, ödeme servislerinin ve bankaların farklı ağlar üzerinden ödeme sistemleri kurmasını sağlayan bir ara yüz ve takip sistemi sunar. XCurrent, hâlihazırda en çok kullanılan Ripple sistemidir. Banka ve ödeme ağlarına yönelik likidite ve ağ üzerinden 7/24, hızlı ve sınır tanımaksızın para transferlerinin yapılabilmesini mümkün kılar.

Bu 3 sistemden sadece XRapid, borsamızdan da alabileceğiniz XRP tokenini kullanır. XRapid ağ üzerindeki para transferlerindeki likidite için XRP tokenini sunar. Bu sayede örneğin, parayı gönderen kişi ödemeyi Türk Lirası olarak yapabilir ve alıcı ödemeyi Pound olarak alabilir. Buradaki geçişi XRP tokeni sağlar. Geleneksel sistemlerde 2 ila 4 gün arasında süren para transferleri Ripple ağı sayesinde 4 saniye civarında gerçekleşebiliyor. Blockchain teknolojisi sayesinde masrafları minimize ediyor ve 7/24 kullanılabilecek bir ağ sunuyor.

100 milyar adet ile sınırlı olan bu token için madencilik yapılamaz. Tüm tokenler Ripple tarafından yaratılmış olup, 100 milyar XRP’ nin tamamı dolaşıma sokulmamıştır. Halihazırda 40 milyardan fazla XRP tokeni piyasada alım-satım için sunulmuş olup, geri kalan miktar Ripple tarafından muhafaza edilmektedir.