Holo Nedir?

Holo, kendi ağı olan holochain üzerinde merkeziyetsiz uygulamalar geliştirmenize olanak sağlayan bir altyapıdır. Diğer kripto paralardan farklı olarak Holo, bu altyapısını blockchain sisteminden farklı olarak gerçekleştirir.

Blockchainde küresel bir veriler kümesi ve her verinin de kendine özel bir 'hash' (kriptografik şifresi/kimliği) değeri vardır. Madenciler veya onaylayıcılarda hash değerini bulmak için çeşitli protokoller üzerinden konsensus sağlayarak işlemleri onaylarlar.

Holochain ise blockchainin sunduğu veri merkezli işleyen bu sistemi, özne odaklı olarak değiştirir. Burada herkesin kendine ait bir 'hash' değeri vardır. Herkes kendi ağına sahiptir. Veriler merkeziyetsiz bir ortamda bulunur fakat kendi ağınız üzerinden kendi verilerinizi işleyebilirsiniz.

Bu özellikleriyle doğrudan blockchain sistemi üzerinden merkeziyetsiz uygulamalar için platform görevi gören Ethereum gibi dijital varlıklara rakip olmasının yanında kendi özellikleri sayesinde Blockchain sisteminden de ayrılır. Bu da Holo'yu ilgi çekici kılan en önemli özelliğidir.

Holo, Ethereum gibi rakiplerinin blockchainin sahip olduğu ölçeklenebilme, sürdürülebilirlik, işbirliği (beraber çalışabilme) gibi problemler sebebiyle birçok engelle karşılaşacaklarını iddaa ederken, kendi sistemlerinin bu sorunları çözme potansiyeli taşıdığını iddaa ediyor.
Ayrıca Holochain Java ve Lisp. yazılım dilleriyle çalışabildiğinden dolayı daha çok yazılımcıya ulaşması sebebiyle de cazibesini güçlendiriyor.

Holochain'in HOT tokenini borsamız bünyesinde Türk Lirası ile alıp satabilir. Borsamız güvencesinde muhafaza edebilirsiniz.