Ethereum Nedir?

Ethereum, kodları herkesin kullanımına açık olan, akıllı kontratlar ve ether ile çalışan, kendi blockchain altyapısı üzerinde firmaların projelerini – uygulamalarını merkeziyetsiz olarak çalıştırabilmesine ve kendi koinlerini üretebilmelerine olanak sağlayan blockchain tabanlı bir platformdur.

Kurucusu Vitalik Buterin’ i Ethereum’ u kurmaya iten sebep, blockchain teknolojisinin gelecek vaat etmesi ancak tek para birimi olan Bitcoin’ in sadece para transferi için kullanışlı olmasıydı. Dolayısıyla bu teknolojiyi kullanmak isteyen farklı proje fikirlerine sahip kişiler, kendi fikri için blockchain üzerinde yeniden bir platform oluşturmak zorunda kalıyordu.

Buterin bu eksiği görerek, sadece Ethereum’ a özel olan Solidity dili ile programladığı Ethereum’ u Blockchain üzerinde kurdu ve her bir projenin ve fikrin yeni bir platforma gerek kalmadan Ethereum üzerinde merkeziyetsiz uygulamalar olarak çalışabilmesini sağladı. Bu uygulamalar aynı zamanda Ethereum ağı üzerinde kendi koinlerini de yaratma imkânına sahip oldular. Bu sayede yeni uygulamalar hızla hazır bir altyapı üzerine kurularak, Blockchain’ in avantajlarından yararlandı ve ciddi bir zaman tasarrufu sağlanmış oldu.

Bu yüzden Ethereum kodları herkese açık tutulur ve herkesin kullanımı için uygundur. İsteyen herkes Ethereum üzerinde kendi merkeziyetsiz uygulamasını yazabilir veya akıllı kontrat sistemini kullanabilir.

Ethereum bu uygulamaların işleyişini ‘Akıllı Kontratlar’ ve Ether ismi verilen kendi kripto parası ile sağladı. Daha yakından bakmak için, Akıllı Kontratları ve Ether’ i inceleyelim;

Akıllı Kontratlar:

Akıllı kontratlar, Ethereum ile hayatımıza giren devrim niteliğinde bir sözleşme sistemidir. Günlük hayatımızda noterler ile giderilen güven problemi, Blockchain’in ‘değiştirilemezlik’ özelliği sayesinde çözülmüştür. Sözleşmelerin güvenliğinin blockchain teknolojisi sayesinde üst düzey olmasının yanında, her türlü bilgi alışverişinin de bu kontratlarla yapılabilmesinin mümkün olması, çeşitli kullanım alanları yaratmış ve yeni sektörlere kapı aralamış oldu. Günümüzde birçok firma, kişi ve banka Ethereum’ un akıllı kontrat teknolojisini kullanarak, hem güvenli hem şeffaf hem de kâğıt kullanımı olmadığından dolayı doğa dostu çözümlere kavuştular. Tabii ki bu durum Ethereum’ un merkeziyetsiz olması sebebiyle de maliyetlerde ciddi düşüşlere yol açtı.

Ether:

Ether’ in fiyatı borsalar üzerinde yapılan alış ve satış ile belirlenir. Kontratların transferi, oluşturulması veya Ethereum ağında herhangi bir işlem yapılması için Ether koininin kullanılması gerekir. Ethereum üzerindeki işlemler dünyanın her yerindeki madenciler tarafından onaylanır. Her bir işlemin Ether tutarı bellidir ve bu tutar madenciler için teşvik görevi görür. Bu ödül daha çok madenciyi sistemin içine dâhil edeceğinden işlemlerin güvenliği madenci sayısıyla doğru orantılı olarak artmış olur.

Ayrıca Ethereum ağında madenciler işlemleri kendi dağıtık defterlerine işlemesinin yanında isterlerse tüm Ethereum ağındaki verileri de kaydedebilirler. Bu durum Ethereum ağındaki herhangi bir sunucunun devre dışı kalması durumunda bile diğer ‘node’ dediğimiz kayıt tutucu görevi olan cihazlardan sağlanabilir. Bu ekstra güvenlik önlemi Ethereum’ u daha cazip kılar.

Ether’ in fiyatı borsalar üzerinde yapılan alış ve satış ile belirlenir.