Bitcoin Nedir?

Bitcoin, Blockchain teknolojisi üzerine kurulu ilk kripto paradır. Bitcoin’ i yönetme yetkisine sahip hiçbir kuruluş veya kişi yoktur. Bitcoin’ in bilgilendirme kâğıdı (whitepaper) 2008 yılında Satoshi Nakamoto takma isimli kişi veya kişiler tarafından yayınlanmıştır. Bitcoin, açık kaynak kodlu bir sistemdir ve çalışma prensibi herkese açıktır.

Blockchain teknolojisi kullanılarak yaratılan ilk kripto para olan Bitcoin, aracılara ihtiyaç duymadan, kişiden kişiye doğrudan para transferini gerçekleştirebilmek için yaratılmıştır. ‘Blockchain Nedir?’ bölümümüzde açıkladığımız üzere Bitcoin, hash algoritması sayesinde eşsiz – kopyalanamayan kriptografisi ile güvenilirliğini sağlamış ve para olarak kullanılabilmesinin önünü açmıştır.

Bitcoin’ in üretimi madenciler tarafından Proof of Work (POW) sistemi üzerinden sağlanır. Her bir madenci işlemi onaylamak için doğru hash kodunu bularak ödül olarak bir miktar bitcoin ile ödüllendirilir ve bu şekilde yeni Bitcoinler kazılmış olur. Ancak bu miktar 21 milyon ile sınırlıdır ve bitcoin kazma(yaratma) zorluğu, programlandığı üzere sürekli artış eğilimindedir. Bu sebeple kazımı giderek zorlaşan bitcoin değerini enflasyona karşı korumuş olur.

Bitcoin’ in Avantajları: • Bankalara kıyasla transferler çok hızlı bir şekilde gerçekleşir. • Dijital cüzdanınızda saklanır. Yer kaplamaz. • Dünyanın her yerinde kullanılabilir. Kur farkı ile oluşabilecek masraflar yoktur. • Merkeziyetsiz olduğundan herhangi bir kurumun veya devletin etkisi altına girmez. • Doğrudan kişiden kişiye transfer sağlandığından komisyon neredeyse yoktur.

Hızlı bir şekilde değer kazanan Bitcoin, hâlihazırda para transferi için yoğun olarak kullanılmaktadır. Henüz mal-hizmet alım satımı için çok kısıtlı seçenekler dışında kullanılamasa da ortaya koyduğu matematiksel ve sistemsel güvene dayalı olarak, alım-satıma konu olmaya devam ediyor. Bitcoin, merkeziyetsiz olması, sistemin kesin kurallar çerçevesinde devam etmesi ve herhangi bir saldırının başarılı olmasına imkân vermemesi ile birlikte sisteme duyulan güveni her geçen gün arttırarak, neredeyse komisyonsuz para gönderimini deneyimlemek isteyen herkes için cazip olmaya devam ediyor.

Hatırı sayılır sayıda bir kullanıcı ve geliştirici topluluğuna sahip bitcoin ve kripto para sektörü, henüz dünya çapında yasal bir düzene sahip olmasa da belirli bir piyasa hacmine ulaşmasıyla birlikte bazı düzenleme ve denetlemelere tabii tutulmaya başlandı. Bu durum da Bitcoin’ in, devletlerin dikkatini çekmeye başladığını gösteriyor. Bitcoin’ i borsamızda Türk Lirası karşılığında alıp-satabilir ve dijital, fiziki kripto cüzdanlarda veya borsamızda saklayabilirsiniz.